פשיטת רגל

   

עד לשנת 2019, עת נכנס לתוקפו חוק חדלות הפירעון, העיגון המשפטי של מצבי חדלות פירעון הנובע מחוסר יכולתם של חייבים לפרוע חובותיהם במלואם, נשען על פקודת פשיטת הרגל. מן הסתם, מסגרת חוקית זו, הייתה זו שהכתיבה את דעת הציבור על פושטי הרגל, והסטיגמות שנלוו למצב זה ולנקלעים אליו, היו לא מעטות. כניסתו של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, תשע"ח-2018 לתוקפו והחלפתו את פקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], תש"ם-1980 היוו את יריית הפתיחה לתחילתו של עידן חדש, שמחד, מטרתו להקל על החייבים (שבמקרים רבים, נקלעו למצב שלא באשמתם) על החזרה לחיים הנורמטיביים, ומאידך – להקל על מערכת המשפט, שלא הטיבה במיוחד להתמודד עם עומס תיקי פשיטת רגל שעברו דרכה.

פשיטת רגל אדם פרטי

סעיף 1 בפרק א': עקרונות יסוד בחלק א': עקרונות ופרשנות של חוק חדלות הפירעון מגדיר את מטרת החוק

"1. חוק זה נועד להסדיר את פירעון חובותיו של חייב שהוא יחיד או תאגיד, הנמצא או העלול להימצא במצב של חדלות פירעון, במטרה –

(1) להביא ככל האפשר לשיקומו הכלכלי של החייב;

(2) להשיא את שיעור החוב שייפרע לנושים;

(3) לקדם את שילובו מחדש של חייב שהוא יחיד במרקם החיים הכלכליים." (ההדגשה אינה מצויה במקור)

כלומר, תחולתו של החוק היא מתייחסת גם למצבים של פשיטת רגל אדם פרטי וגם למצבים של פשיטת רגל של תאגידים וחברות (שמעצם מהותם, יכולותיהם ומטרותיהם עשויים להיות שונים מהאדם היחיד).

פשיטת רגל אישית

ברמת הגדרתה הבסיסית ביותר, פשיטת רגל אישית נוגעת להליכי חדלות הפירעון החלים על האדם הפרטי – אותם הליכים המצהירים כי אדם מסוים אינו מסוגל, מהבחינה הכלכלית, לעמוד בפירעון חובותיו. כתוצאה מכך, הגשת הבקשה לפתיחה בהליכים אלו, עשויה לספק לאדם אמצעי הגנה מפני הנושים, שכן, נגזרת ישירה של אותו הליך, הוא ההגנה המוענקת מטעם המדינה לאדם השרוי במצב, וכוללת, בין יתר הדברים, גם את חוסר יכולתם של נושיו לתבוע אותו.

פשיטת רגל בהליך החדש

למרות, שלכאורה, עשוי להיראות, כי פשיטת רגל בהליך החדש מפחיתה מחומרת המעשה, ומנסה לעשות הכל על מנת להקל על החייבים לחזור לחייהם במהירות האפשרית, אין הדבר כן. זאת, מאחר ויש לה, גם כיום, לאחר כניסתו של חוק חדלות הפירעון לתוקפו, לא מעט השלכות, סייגים ומגבלות, על האדם הפרטי הבוחר בקבלת צו ההפטר כפתרון לקושי להתמודדות עם חובותיו.

ליווי משפטי לגביית חובות דרך משרד עו"ד קארין ישראל​

בכדי לקבל ליווי משפטי מקצועי לגבייה מול בעל החוב, אתם מוזמנים לפנות כבר עכשיו לעורכת דין קארין ישראל הנחשבת לאחת מעורכות הדין המקצועיות ביותר ובעלת ניסיון רב שנים בתחום גביית חובות.

אשמח לעמוד לשירותכם, מלאו פרטיכם ואצור קשר בהקדם:

עורכת דין קארין ישראל

תחומי התמחות נוספים

גביית חובות

כאשר בעל עסק או חברה אינם מקבלים תשלום על שירות או מוצר שהם נתנו, במקרים הללו יש צורך לבצע הנעה לפעולה אצל בעל החוב על מנת שהחוב הזה לא יעלם עם הזמן ללא טיפול.

הוצאה לפועל

כאשר אזרח בישראל חייב כספים לגורם מסויים ואינו מעוניין או אינו יכול להחזיר אותם, הנושה (הגורם שאליו מחויביים לעבור הכספים) יכול לפתוח נגדו תיק הוצאה לפועל לשם גביית החוב.

חדלות פרעון (פשיטת רגל)

הליך חדלות פירעון הוא הליך קריטי בחייו בכלכליים של האדם ועל כן רצוי להיות מיוצג ע"י עורך דין מנסוה בתחום חדלות פירעון.

הסדרי חוב

כאשר לאדם יש חובות בהוצאה לפועל והוא אינו מעוניין להיכנס להליך חדלות פירעון מסיבה כזו או אחרת, קיימת אפשרות להגיע להסדר חוב עם הנושים.

תביעות כספיות

תביעות כספיות בעלות פרוצדורה מסודרת ומוגדרת, אך חשוב לדעת כי ללא ניסיון משפטי, ליווי, ייעוץ וסיוע מתאימים, ניתן להגיע למצב של חוסר יכולת לנהל את התהליך על הצד האפקטיבי.

פינוי מושכר

תביעת פינוי מושכר מוגשת במקרים בהם שוכר מפר הפרה חד משמעית ויסודית של חוזה השכירות אשר נקבע ונחתם.

לקוחות ממליצים

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.
טקסט טקסט
טקסט טקסט

זקוקים
לייעוץ משפטי?

אני כאן עבורכם,
חייגו 074-7087156

או מלאו פרטיכם
ואצור קשר בהקדם:

דילוג לתוכן