תביעות כספיות

תביעות כספיות מהוות סוג נפוץ של תביעות אזרחיות, במסגרתן תובע מסוים דורש סכום כספי כפיצוי על עוול שלטענתו נגרם לו. תביעות אלה מוגשות לבתי המשפט השונים מתוקף סמכות מקומית (כלומר קרבה גיאוגרפית לאותו בית משפט) או מתוקף סמכות עניינית (בהתאם לגובה הסכום אותו התובע דורש לקבל) ובאחד משלושה סדרי דין אפשריים: סדר דין מהיר, מקוצר או רגיל.

מתי מומלץ להגיש תביעה כספית?

לרוב, תביעות כספיות מוגשות כאשר אדם או חברה מוצאים את עצמם במבוי סתום מול גורם אחר ומעוניינים לפעול משפטית לתיקון עוולה שנגרמה להם מצידו. החוק מעמיד בפני הנתבעים 30 ימים להגשת כתב הגנה המפרט את הנסיבות והטענות מצידם, כאשר לאחר מכן יתחיל בירור משפטי בפועל.

הראיות שיציגו הצדדים, לצד התנהלות משפטית בהתאם לחוק ולפסיקה, תהווה את הבסיס להכרעה בתיק ולמתן פסק דין שימומש באמצעות אינטראקציה ישירה בין הצדדים, או באמצעות מערכת ההוצאה לפועל.

מאחר ועניינים אלה מתנהלים באופן משפטי ובכפוף לדינים המתאימים, יש לטפל בהם הן ברמת התביעה והן ברמת ההגנה באמצעות עורך דין מתאים. עורך דין שמתמחה בדיני גבייה, הוצאה לפועל ובסוגיות אזרחיות המבוססות על מנגנונים כספיים כמו מקרקעין, צוואות וירושות וכיוצ"ב, מהווה את הגורם המתאים ביותר לתביעות כספיות מהסוגים הבאים:

  1. תביעות על בסיס הפרה חוזית – דיני החוזים מגדירים את כללי המותר והאסור במקרה של הפרת חוזים והסכמים בין אנשים פרטיים או חברות, במסגרתם יחול תשלום פיצויים ככל שהתרחשה הפרת חוזה ושלא ניתן היה ליישב אותה במשא ומתן או גישור.
  2. תביעות על בסיס פעילות מסחרית – עיכוב בתשלום, צבירת חוב, הפרת חוזה, מחלוקת בין שותפים עסקיים, הפרת כללי התחרות ההוגנת מצד חברה מתחרה, סכסוך על רקע קבלת שירות או סחורה.
  3. תביעות בדיני עבודה – תביעות בנושאי שכר, הרעת תנאים או כל נושא אחר מהתחום יידון בבית הדין לעבודה.
  4. תביעות על רקע אישי – סכסוכים על רקע משפחתי או חברי בהן נדרש סעד כספי, סכסוכי ירושה, שכנות, גירושין ועוד.
  5. תביעות נזיקין – בדרך כלל יוגשו אל חברת הביטוח או גורם מזיק אחר, שגרם לעוולה נזיקית לתובע.

 

על התהליך בתביעות כספיות

כפי שציינו כבר בתחילת המאמר, כל תביעה כספית תידון בערכאה ספציפית, בהתאם לסדר דין מסוים ולהיקף כספי מסוים אותו דורש התובע. על מנת לקבוע את סכום התביעה (ככל שאין המדובר בתובענה על סכום קצוב, כלומר מצב שבו גובה הסכום המדויק ידוע מראש) ואת סדר הדין הרלוונטי, יש להציף את המקרה על כל פרטיו בפני עורך הדין המטפל ולקבל החלטה מתאימה לאותו מקרה.

הפנייה לערכאה מסוימת ולסדר דין מסוים, תקבע גם את תשלום האגרות הנלוות להגשת הבקשה, אם כי לעתים חל פטור מתשלום האגרה בכפוף לתקנות מיוחדות שקובעות זאת. אם מדובר בתביעה מורכבת, לעתים יידרשו לה הליכים נוספים המאפשרים את הוכחת הנזק, באמצעות תיעוד עשיר ומדויק, חוות דעת מומחים ועוד.

 

האם המקרים הללו בהכרח מגיעים לבית המשפט?

מלבד האפשרות להגיש תביעה לבית המשפט ולעמוד בפני שופט, קיימת האפשרות לחתור לקיום משא ומתן עם הצד השני, מה שצפוי ליצור הסכם נוח ונטול השפעות או השלכות משפטיות לשני הצדדים ולהסדיר את הנושא תוך חיסכון עצום בזמן, בירוקרטיה, משאבים ותקציב. יישוב הסכסוך מחוץ לבית המשפט מאפשר לצדדים גם להחליט ביניהם על סעיפים בהם לא תהיה גמישות ועל אלה שבהם אפשר לשאת ולתת.

כמובן שמו"מ בין תובע ונתבע בתביעות כספיות אינו מתאים לכל מקרה (למשל כאשר חלה הפרה חוזית מצד שוכר דירה שהחליט להפסיק לשלם), אך כאשר הוא נשלם בהצלחה – שני הצדדים מרוויחים ממנו. גם הפעם יידרש עורך הדין לבחון את המקרה בטרם ימליץ לנסות להגיע להסדר עם הצד השני, אך בהתאם לאפשרויות שעולות ממנו יוכל לבנות אסטרטגיה יעילה, שתתאים לתגובות הצד השני ולשופט בדין.

תביעות כספיות

סדרי הדין המתאימים לניהול תביעות כספיות

כאמור, הדרך שבה תתנהל התביעה כולה נשענת על אותו סדר דין שבו בחרה התביעה לפעול. כל תביעה כספית תוכל להשתתף באחד משלושה סדרי דין קיימים:

 

תביעה בסדר דין רגיל

מדובר בתביעה המוכרת ביותר, שמנוהלת מבחינה פרוצדורלית "לפי הספר": הגשת תביעה והגשת כתב הגנה כתוצאה ממנה, הליך הוכחות הכולל הצגת ראיות, עדים, ביצוע חקירה וחקירה נגדית, שלב הכרעה, טיעונים לעניין קביעת היקף הסכום ולבסוף גזר דין. תביעות אלה נחשבות ארוכות ומורכבות ולכן יתאימו למקרים מורכבים ובעלי סכום כספי משמעותי.

 

תביעה בסדר דין מקוצר

סדר הדין המקוצר מאפשר לתובעים להשלים תוך כמה חודשים לכל היותר את הליך התביעה על כלל חלקיו, מה שמתאים בעיקר לתובענות על סכום קצוב, כמו למשל הפרת חוזה חד צדדית. בהליכים אלה, מתייתר הצורך בהגשת כתב הגנה מצד הנתבע, למעט אם הגיש מראש בקשה להתגונן בנושא והיא אושרה.

 

תביעה בסדר דין מהיר

תביעות אלה נשלמות בתוך 60 יום מהגשתן ותכליתן לתפקד ככלי יעיל להשלמת סכסוכים כספיים, עד לסכום תביעה של 75,000 שקלים. תביעות אלה מקציבות לנתבע 45 ימים להגשת כתב הגנה, כאשר הדיון יקבע למועד שבתוך 30 ימים מיום קבלת כתב ההגנה.

 

מתי יש צורך בעורך דין להגשת תביעות כספיות?

בשנים האחרונות אנו עדים למקרים רבים יותר של צדדים עסקיים ופרטיים המסתכסכים בנוגע לכספים ונאלצים לפתור את הסכסוך באמצעות גורם חיצוני. בין אם זו מחלוקת בין בני משפחה בעסק המשפחתי ובין אם מחלוקת בנוגע לירושה, הסכם חתום או תביעה נזיקית, ליווי מקצועי הוא אלמנט נדרש, הפועל לטובת האינטרסים שלכם בלבד ושחותר להסכמה יעילה ופתרון תמידי לסוגיה.

משרד עורכת הדין קארין ישראל זמין עבורכם לכל שאלה בנושא, כבר מרגע היווצרות הסכסוך ועד לשלב שבו חלפו די "מים בנהר" כך שאתם מעוניינים להגיש תביעה. לקבלת מענה מקצועי וסיוע להתמודדות עם כל תביעה בה אתם מבקשים או שאתם חשופים אליה, פנו למשרדנו ונסייע לכם.

תביעות בהן תובע מסוים דורש סכום כספי מנתבע מסוים, נידונות בבתי המשפט האזרחיים בהתאם לסמכות מקומית ועל בסיס נסיבות האירוע. כך למשל, אם משכיר דירה בירושלים מעוניין לתבוע את הדייר על הפרה יסודית של החוזה, עליו להגיש את התביעה לבית המשפט האזרחי בירושלים.

ישנם 3 סוגים מרכזיים של סדרי דין המותאמים לתביעות כספיות: 

סדר דין רגיל – הכולל הליך מלא של הצגה וחשיפת ראיות, שמיעת עדים, טיעונים, חקירה והוכחות ובסיומו הכרעה.

סדר דין מקוצר – הכולל הגשת תביעה וקביעת מועד לדיון, בסיומו תינתן הכרעה.

סדר דין מהיר – הכולל הגשת תביעה והקצבת 45 ימים להגשת כתב הגנה מצד הנתבע, לצורך דיון שבסיומו תחול הכרעה.

אינספור סוגיות כספיות נוצרות בין אנשים וגורמים מסחריים, ביניהן תביעות על רקע אישי כמו לשון הרע, סכסוך ירושה או סכסוך שכנים, תביעות חוזיות על רקע הפרת חוזה או הסכם, תביעות נזיקין כתוצאה מעוולה שנגרמה לתובע ו/או תביעות בדיני עבודה בהתאם לחוקי העבודה.

ככל שנוצרו סכסכוך, מחלוקות או פערים מול גורם נוסף שנסובים סביב היקף הסכום לתשלום או בכלל השאלה האם יש לשלם אותו, אם נגרמה לכם עוולה ואתם דורשים לגביה פיצוי או אם נודע לכם שתובעים אתכם בעניין כספי – פנו למשרד עוה"ד קארין ישראל ואנו נפעל עבורכם במקצועיות מלאה.

שתפו בקליק
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?