הסדר נושים

הסדר נושים הליך שמתייחס לאחת מהאופציות לפתרון העומדת לרשותו של חייב הנמצא במצב חוסר יכולת לפירעון חובותיו הכספיים לנושים. על אף שבמצב זה, רבים מהחייבים יבחרו בדרך של הגשת בקשה לפתיחת הליך חדלות פירעון (המאפשר להסדיר חלק מחובותיהם מול הנושים וקבלת הפטר מתשלום יתרות החוב בסיום ההליך, אבל גורר איתו מגבלות מסוימות), במקרים אחרים, קיימת האפשרות ההגעה להסדר התשלומים מול הגורמים התובעים את פירעון חובותיהם, וזאת, מבלי להיכנס לעניין חדלות הפירעון. פעולה מסוג זה, יכולה לחסוך לצדדים כסף וזמן רב, ואף למנוע מהחייב פגיעה בשמו הטוב.

מהו הסדר נושים בפשיטות רגל?

טרם כניסתו של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, תשע"ח-2018 לתוקפו, פקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], תש"ם-1980 הייתה המסגרת החוקית שעיגנה את עניין פשיטת הרגל וההליכים האפשריים בה. סעיף 19א' בה – הפניה להסדר נושים – מגיע כדי לפתוח בפני החייבים אופציה נוספת, מבלי להיכנס למעמד של "פושטי רגל", תוך שהוא מאפשר להם קבלת ההפטר ומחיקת חובות, אף ללא פתיחה בהליכים.

ב-2019, נכנס לתוקפו חוק חדלות הפירעון, ופקודת פשיטת הרגל הוחלפה בו. על פי חלק י' בחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, תשע"ח-2018, "הסדר נושים" מוגדר כהסכמה בין חייבים יחידים או חברות ובין נושיהם שמטרתה שינוי תנאי פירעון החוב. סעיף 321 בחוק חדלות פירעון, אף הוא מרחיב וקובע, כי לחייבים זכות לנסות ולהגיע להסדרי חובותיהם מול נושיהם ללא צורך בכניסה להליכי חדלות הפירעון ("321. (א) המציע הסדר חוב והוא אחד המנויים להלן, רשאי להגיש לבית המשפט בקשה להבאת ההסדר לאישור בעלי העניין בו…").

כלומר, פרט לשוני בין המינוחים, המדובר באותה גברת בשינוי אדרת – בפקודת פשיטת רגל כונה הליך זה בשם "הסדר נושים", ואילו במסגרתה של החקיקה החדשה – "הסדר חובות".

כיצד הסדר נושים בפשיטת רגל מסייע לכל הצדדים?

התועלת המרכזית ביותר של הסדר נושים (בשמו העדכני – הסדר חוב) נוטה לצד החייב, בשל יכולתו לקבל את ההפטר ולמחוק חובותיו, ללא פתיחה בהליכי חדלות הפירעון נגדו. אף לנושים צומחות תועלות שונות מהליך מקוצר זה, שכן, מעצם מהותו, הוא קצר יותר ואינו גוזל מהם כל כך הרבה זמן וכסף, ובמקביל, אף מאפשר להם לזכות בפירעונו של חלק גדול יותר מהחוב.

הסדרי חוב

ככלל, ניתן לומר, כי כל אימת שניתן לסגור מחלוקות ללא ניהול הליכים בבתי המשפט ובהוצאה לפועל, כך יש סיכוי טוב יותר להתנהלותם של הדברים באפיקים מקוצרים ואף ידידותיים יותר לכל הצדדים הנוגעים בדבר.

ליווי משפטי לגביית חובות דרך משרד עו"ד קארין ישראל​

בכדי לקבל ליווי משפטי מקצועי לגבייה מול בעל החוב, אתם מוזמנים לפנות כבר עכשיו לעורכת דין קארין ישראל הנחשבת לאחת מעורכות הדין המקצועיות ביותר ובעלת ניסיון רב שנים בתחום גביית חובות.

שתפו בקליק
רוצה לחזור לחלק ספציפי בעמוד?
דילוג לתוכן